Tisková zpráva: Trusty a správa bohatství mají velký potenciál, shodli se finančníci v Praze. V budoucnu v Česku vzniknou až statisíce svěřenských fondů

V říjnu 2017 jsme v Praze uspořádali první mezinárodní konferenci na téma Svěřenské fondy a Wealth Management v ČR. Na tomto kongresu vystoupili zahraniční a čeští experti na oblast svěřenských fondů a správu bohatství.

Zahraniční i čeští experti na oblast svěřenských fondů a správu bohatství se setkali na první mezioborové konferenci Trust & Wealth management 2017 v Praze. Obor, který má v západní Evropě dlouhou tradici, se v České republice teprve formuje, a podle odborníků má velký potenciál. Lidí, kteří potřebují spravovat majetek, v Česku přibývá. Aktuálně zde existuje 485 svěřenských fondů. V dalších desetiletích by jejich počet mohl narůst až na 350 tisíc.

Finanční trh prochází v posledních letech proměnou, zasahují do něho reformy a regulace, vznikají nové obory a služby. Zásadní vliv mají v tomto směru svěřenské fondy a v Česku zatím opomíjený obor wealth managementu. „Po pětadvaceti letech pozorujeme velké změny. Vznikají nové příležitosti a obory, nový občanský zákoník například zavedl nové druhy správy cizího majetku jako třeba svěřenský správce. Trh se tak rozrostl o nové disciplíny, které se nyní etablují,“ řekl Pavel Kolář z Komory svěřenských poradců a správců, jež převzala nad konferencí odbornou záštitu. Komora má aktuálně 39 svěřenských poradců a správců, kteří se starají o cizí majetek. Toto číslo bude podle Pavla Koláře v dalších letech narůstat.

Svěřenské fondy čeká povinná evidence

Zásadní změnu do správy majetku vnesl v roce 2012 nový občanský zákoník, který zavedl institut svěřenského fondu. „Trusty jsou záležitostí svobody. Autonomie správce svěřenského fondu i beneficienta je stěžejní. Před uzavřením smlouvy by měl správce trustu zjistit zájem beneficienta a jeho finanční poměry. To jsou klíčové údaje, z nichž musí vycházet. Správce má také určité povinnosti, například povinnost k nepřetržité kontrole stavu klientova portfolia a samozřejmě musí dodržovat smlouvu,“ uvedl profesor Luboš Tichý, expert na oblast svěřenských fondů z Centra právní komparatistiky.

Ačkoli je obor svěřenských fondů v České republice stále nový, stihla už legislativní úprava projít proměnou. Od nového roku vzniká povinnost evidence svěřenských fondů v rejstříku. „Některé informace budou veřejné, jiné budou dostupné jen svěřenskému správci nebo tomu, kdo má takzvaně právní zájem, jak je uvedeno v legislativě. Vedle rejstříkové evidence přibude také evidence údajů o skutečných majitelích, která představuje ekonomicko-kontrolní dohled nad svěřenskými fondy. Tento seznam bude neveřejný,“ dodal JUDr. Dominik Fojtů ze společnosti TSP Legal, který je zároveň Compliance Officer Komory svěřenských poradců a správců.

Svěřenské fondy mají kořeny v Anglii, odkud se postupně rozšířily do dalších částí světa. Praxi v kolébce trustu představil profesor William Swadling z Univerzity v Oxfordu. „V Anglii a Walesu existují různé typy svěřenských fondů, které můžeme rozlišovat například z hlediska účelu. Příkladem jsou charitativní trusty. Možné ale nejsou privátní trusty pro vlastní užitek. Takzvané blind trusty jsou využívány ve chvíli, kdy se bohatý člověk stane politikem. Klíčové je, že převedením majetku do trustu ztrácí kontrolu nad investicemi, takže neví, zda je například investováno do jeho vlastní společnosti, nebo do jiné firmy,“ konstatoval.

Správa majetku bohatých lidí

Česká společnost bohatne a lidé, kteří začali na začátku devadesátých let podnikat, nyní v některých případech prodávají své podniky. Mnohdy stamilionové částky, které za svůj byznys utrží, vyžadují rozumnou rozvahu ohledně dalšího investování a správy bohatství. „Potenciálními klienty v oblasti wealth management jsou rodiny, které mají majetek v hodnotě přes 25 milionů euro. V České republice je jich odhadem 300,“ uvedl Thomas Ming, ze švýcarské společnosti Family Office Switzerland Services.

Služba family office je v západní Evropě a ve Spojených státech běžnou praxí. Lidé, kteří vytvořili bohatství, si najímají experty na správu investičního portfolia a majetku, aby mohl být předán dalším generacím. „Každý klient má rozdílný přístup i očekávání, vaším úkolem proto je poznat v první řadě jeho potřeby. Naslouchání je klíčové, stejně jako vysoká úroveň služeb, protože pracujete s náročnými zákazníky. Expertem v oblasti family office se nemůžete stát ze dne na den. Doporučujeme začít postupně budovat služby a zároveň mít za sebou několikaleté zkušenosti v oblasti finančnictví, právních služeb nebo bankovnictví,“ sdělil Jan van Bueren ze společnosti Family Office Switzerland Services.

Trh svěřenských fondů poroste

Aktuálně je v České republice 485 svěřenských fondů a odborníci očekávají v následujících letech výrazný růst nového oboru. „Cítíme sílící poptávku. Za poslední rok jsme zaznamenali nárůst počtu svěřenských fondů o 75 procent, rosteme ale z malých čísel, a to jde vždy lépe. Klienti poptávají především individuální úpravu dědictví, ochranu a anonymizaci majetku. Investování a ekonomické motivy zůstávají zatím spíše v pozadí. V horizontu dalších desetiletí předpokládáme vznik až 350 tisíc svěřenských fondů. Pro profesionály, kteří se tomuto oboru chtějí věnovat, zde prostor rozhodně je,“ uzavřel Ing. Peter Kováčik ze společnosti Svěřenská správa s.r.o., která konferenci Trust & Wealth management 2017 uspořádala.

Tisková zpráva: Svěřenská správa s.r.o.

Zaujal vás článek?

Dejte nám svůj mail a my vám budeme podobné články posílat 1x měsíčně.
Získejte přehled, co se ve světě svěřenských fondů děje:

Tento web je chráněn technologií reCAPTCHA. Ochrana soukromí a smluvní podmínky.

Související články

Volně dostupný

Jsme partnerem konference Private Family Wealth, kde je hlavním řečníkem člen 4. generace rodiny Baťa.

Správa rodinného majetku není jen o investičních příležitostech a podnikání, významnou roli hrají také vztahy. Do správy rodinného majetku a řízení podniku bývá aktivně zapojeno více členů jedné rodiny. To může být skvělou příležitostí, ale v případě nezdaru se příležitost může lehce proměnit v hrozbu. Jakou strategii zvolit, aby byl majetek ochráněn a zachován pro další generace, o to se podělí Thomas Archer Baťa a další významné osobnosti na V. ročníku konference Private Family Wealth.

5. 6. 2023
3 min.
Volně dostupný

Svěřenská správa je partnerem celodenní vzdělávací akce Workshop & Networking Private Family Wealth 2023

Jak na správu rodinného majetku nejen v době krize? Jak ochránit váš majetek a které nástroje vám poslouží k naplnění vašich cílů? To na workshopu PFW 2023 představí více než 20 expertů v oborech správy majetku a plánování bohatství. Mezi nimi nebudou chybět ani zástupci Svěřenské správy a jako partneři akce pro vás máme slevu 15 % s užitím promo kódu PFW.

28. 2. 2023
5 min.
Volně dostupný

Pavel Kolář moderoval rozhovory s osobnostmi českého byznysu na mezinárodní konferenci

Pavel Kolář, řídící partner a senior trust advisor společnosti Svěřenská správa, moderoval rozhovory s osobnostmi českého byznysu na mezinárodní konferenci Private Family Wealth.

9. 11. 2022
2 min.
————   House of Trust   ————
Book Cover

100 stran
praktických rad, tipů a našich zkušeností.

Stáhnout Newsletter