Svěřenský fond je jen tolik bezpečný, nakolik bezpečným ho vytvoříte. Důležitý je nejen proces zakládání, ale i správa a s ní související dohled.
Dohlédneme na bezpečnost a stabilitu vašeho svěřenského fondu.
Pokud správce kontroluje svěřenský fond, majetek a plnění obmyšleným, tak je logické položit si otázku, kdo kontroluje správce? Klíčovou roli v tomto ohledu sehrává dohlížitel, který ochraňuje majetek a zájmy beneficientů před riziky, jako jsou chybná rozhodnutí, delikvence správce nebo neplnění zákonných povinností.
Kdo je zákonným dohlížitelem?
Zákonné právo dohledu nad správcem má v České republice zakladatel svěřenského fondu a beneficient. V případech, kdy zákonný dohlížitel neoplývá patřičnou znalostí, nechce se kontrolou výkonu činnosti správce a fondu zabývat nebo už nežije, může včas právo dohledu postoupit osobě nebo společnosti s patřičnou kompetencí.
Proč je dohlížitel důležitý?
V České republice musí být (až na zákonné výjimky) správcem svěřenského fondu jednotlivec. Tedy fyzická osoba zastupující svěřenský fond svým jménem, což s sebou může přinést nejedno úskalí.
Správce svěřenského fondu je mnohdy obdařen naprostou volností ohledně nakládání se svěřeným majetkem. Obavy jsou proto na místě a je třeba se rizikem potenciálního selhání svěřenského správce zabývat. Aby bylo toto riziko minimalizováno a ošetřeno, vznikla role Protektora neboli Dohlížitele.