Jak založit svěřenský fond? S notářem, advokátem, nebo svěřenským poradcem?

Jako v životě, tak i v případě svěřenských fondů platí, že k jednomu cíli vede několik cest. Pokud svěřenský fond zakládáte, může vám pomoci notář, advokát i svěřenský poradce. Na jednotlivá řešení se podíváme podrobněji a zaměříme se na jejich výhody i nevýhody

Pokud zvažujete založení svěřenského fondu a pátrali jste po jednotlivých možnostech, pravděpodobně jste narazili na tři.

Jaká cesta ke svěřenskému fondu je správná?

Kde existuje více možností, objevují se i výhody a nevýhody jednotlivých řešení. Naším cílem je poskytnout vám dnes vyčerpávající a úplné informace o každé zmíněné variantě. Jen tak se můžete kvalifikovaně rozhodnout a nebudete překvapeni, že se vám nedostává požadovaných služeb – čistě proto, že je některá z variant ani poskytnout neumí a nemůže.

Založení svěřenského fondu u notáře

Ještě, než se zmíníme o výhodách a nevýhodách založení svěřenského fondu u notáře, je třeba poznamenat, že každý svěřenský fond musí mít svůj statut. Ten vydává zakladatel svěřenského fondu. Zákon vyžaduje, aby statut získal formu veřejné listiny, to znamená notářského zápisu.

V případě zakládání svěřenského fondu přijdete proto s notářem do kontaktu vždy. Otázkou ale zůstává, v jaké chvíli. Je třeba si rozmyslet, zda ponecháte i strukturování, tedy klíčové nastavování struktury svěřenského fondu, principů jeho fungování i ostatní činnosti právě na notáři. Případně zda jej využijete výhradně pro úkon notářského zápisu statutu fondu, případně pro přímý zápis do evidence svěřenských fondů.

Z praxe víme, že pokud se rozhodnete pro založení svěřenského fondu výhradně přes notáře, setkáte se s dodržením všech zákonných požadavků. Musíte se ale smířit s tím, že statut vašeho fondu nebude autorské dílo šité na míru vašim potřebám a beneficientům, ale spíše získá podobu dvoustránkové šablony, kterou notáři pokrývají většinu poptávek. Od takového statutu nelze očekávat, že by dokázal postihnout všechny životní situace i budoucí potřeby beneficientů.

Pokud se ale jedná o svěřenský fond zakládaný pro účel jednorázové majetkové transakce, tak dokáže splnit svůj účel. Ve všech ostatních případech ovšem doporučujeme zvolit některou z dalších dvou variant.

Založení svěřenského fondu u advokáta

Založení svěřenského fondu s pomocí právníka, advokáta nebo celé advokátní kanceláře znamená, že se vašemu statutu a celé koncepci svěřenského fondu bude individuálně věnovat odborník. Statut nebude mít podobu šablony a svěřenský fond bude stvořen na klíč – lépe tak postihne váš záměr a naplní vaše představy a požadavky. 

Aby byl svěřenský fond úspěšný a reflektoval vaše potřeby, je nutné najít právníka nebo advokátní kancelář, která má se zakládáním svěřenských fondů letité zkušenosti. Nebo alespoň praxi, kterou počítá na desítky založených svěřenských fondů.

Pokud byste zvolili nezkušeného právníka nebo advokátní kancelář, vystavujete se riziku a řadě kritických chyb, jež vás mohou v budoucnu ohrozit. Svěřenský fond, který má chránit vaše celoživotní jmění, bude mít trhliny a rázem se může proměnit v noční můru.

Tip: Přečtěte si více o nejčastějších chybách a kritických situacích ve svěřenských fondech.

Proč je statut svěřenského fondu klíčový?

Každý týden se u nás v House of Trust setkáváme se skvělými statuty svěřenských fondů, které k nám přinášejí jejich zakladatelé proto, že v praxi nefungují. Proč? Protože svěřenský fond založený výhradně s pomocí právníka nebo advokátní kanceláře znamená, že je primárně vyřešena jeho právní stránka. I když experti odvedou na statutu fondu prvotřídní práci, bohužel nedokážou vyhodnotit fungování svěřenského fondu v kontextu celého souvisejícího trhu. Jinými slovy, není reflektována praxe.

Důsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Zakladatelé mnohdy již pár dní po založení svěřenského fondu zjistí, že jim banky odmítají otevřít bankovní účty, pojišťovny nedokážou pojistit spravovaný majetek nebo – v případě, že fond chce nakupovat a držet majetková aktiva v podobě cenných papírů – není mu to umožněno.

To vše má na svědomí neznalost hlubších souvislostí celého systému finančního trhu, ve kterém svěřenské fondy za individuálních podmínek fungují. Právě tyto souvislosti je nutné zohledňovat a konzultovat je se zakladateli svěřenských fondů již v úvodní fázi strukturování statutu.

Proto doporučujeme vždy zvolit poslední variantu založení svěřenského fondu, a to prostřednictvím profesionálního administrátora, jakým je svěřenský poradce nebo trustová společnost.

Založení svěřenského fondu se svěřenským poradcem

Ať už oslovíte svěřenského poradce nebo trustovou společnost, vždy budete jednat s profesionálními administrátory svěřenských fondů, kteří se specializují výhradně na svěřenské fondy. Proto vás dokážou bezchybně provést všemi úskalími, kterým při zakládání svěřenských fondů budete čelit. Pomohou vám dosáhnou takové podoby svěřenského fondu, který naplní vaše očekávání.

Celý proces zakládání svěřenského fondu profesionálové rozdělují do několika fází, s nimiž vás předem seznámí, abyste věděli, co se bude dít, kolik času proces zabere a jakou součinnost od vás budou potřebovat.

Roli svěřenských správců lze při zakládání fondu přirovnat k průvodci celým procesem. Svěřenský správce může průběžně plnit také roli mentora nebo mediátora. Jejich profesní úsudek a celostní přístup k celému procesu vám dokážou už v rané fázi příprav svěřenského fondu ušetřit nemalé starosti – a spolu s tím také peníze. Odborníci znají legislativní stránku svěřenských fondů, metodiku i obchodní podmínky jednotlivých bank a společností, bez jejichž účasti není následné fungování svěřenských fondů možné.

Mohlo by se zdát, že největší přidanou hodnotou svěřenského poradce nebo trustové společnosti je příprava podmínek, struktury pro přípravu právní dokumentace (takzvaných zakladatelských dokumentů svěřenského fondu) nebo notářského zápisu. Ale není to tak.

To nejcennější, které vám svěřenský správce poskytne, je know-how nabyté ve stovkách zákaznických situací, jež zúročí při zakládání vašeho svěřenského fondu. Velkou devizou je také ucelený tým specialistů, který je sladěný tak, aby na sebe jednotlivé činnosti a fáze navazovaly. Tak opět šetříte čas a peníze.

Pak už je jen na vás, zda zvolíte administraci svěřenského fondu pomocí subdodávek nebo si vyberete založení na klíč. V případě vhodně zvoleného svěřenského správce nebo trustové společnosti máte budoucí úspěch zaručen.

Zvažujete založení svěřenského fondu? Hledáte odpovědi na další otázky? Rádi se s vámi sejdeme! Ozvěte se nám.

Zaujal vás článek?

Dejte nám svůj mail a my vám budeme podobné články posílat 1x měsíčně.
Získejte přehled, co se ve světě svěřenských fondů děje:

Tento web je chráněn technologií reCAPTCHA. Ochrana soukromí a smluvní podmínky.

Související články

Volně dostupný

Wealth magazín publikoval autorský článek Pavla Koláře na téma „Dvě tváře svěřenských fondů v ČR. Která je ta pravá?“

Svěřenské fondy za dobu své existence v České republice provází dvě různé tváře, které bychom mohli ve stručnosti charakterizovat svěřenským fondem jako nástrojem (1) „pro nekalé praktiky“ a (2) „podpory prospěchu rodiny, komunity nebo širší veřejnosti“. Která je ta pravá a jak lze skutečnou tvář doložit? Na tyto otázky odpovídá ve svém článku Pavel Kolář, odborník na svěřenské fondy a Private Wealth Advisor & CEO ve společnosti Svěřenská správa s.r.o.

9. 11. 2021
2 min.
Volně dostupný

Kolik stojí založení svěřenského fondu? Tady je orientační výpočet

Je pro vás založení svěřenského fondu lákavé, jen si nedovedete představit, kolik za jeho „ušití na míru“ zaplatíte? Orientačně jsme spočítali, kolik stojí založení svěřenského fondu.

4. 3. 2021
12 min.
Volně dostupný

Spustili jsme eTRUST - první systém na komplexní správu svěřenských fondů v ČR

Bylo hodně řečeno o využití a zakládání svěřenských fondů. Vůbec se ale nemluví o tom nejdůležitějším faktoru. Klíčem k úspěšnému fungování svěřenského fondu je jeho kvalifikovaná správa. To byl stěžejní důvod, proč jsme vyvinuli a spustili eTrust - evidenční, řídící, kontrolní a informační systém pro správu svěřenských fondů.

1. 2. 2021
3 min.
————   House of Trust   ————
Book Cover

100 stran
praktických rad, tipů a našich zkušeností.

Stáhnout Newsletter