Kdo je zakladatel svěřenského fondu? A jak chápat jeho roli?

Jedním z klíčových aktérů ve svěřenském fondu je jeho zakladatel. V celé existenci svěřenského fondu má sice omezenou, ale naprosto zásadní roli. Jak úlohu zakladatele svěřenského fondu chápat? Jaké jsou jeho povinnosti a práva?

Ze všeho nejdříve je důležité si říci, kdo zakladatel svěřenského fondu vůbec je. Nejjednodušší definice zní takto: je to osoba, která vytváří svěřenský fond. Zakladatelem trustu může být fyzická i právnická osoba, případně může svěřenský fond založit více osob. Zakladatel může být také při svém jednání zastoupen zákonným zástupce s tím, že osoba zastupující zakladatele vždy musí splnit podmínku svéprávnosti.  

Práva a povinnosti zakladatele

Toliko definice. O roli zakladatele svěřenského fondu ale zcela jistě prozradí více jeho práva a povinnosti. I když zákon označuje osobu, která vytváří svěřenský fond, jako zakladatele, v praxi se lze setkat i s jiným označením. Například: zřizovatel, tvůrce, dárce, poskytovatel nebo iniciátor

Bez ohledu na označení a termíny se jedná o osobu, která je v zakladatelské listině takzvaného statutu svěřenského fondu označena za zakladatele. Na základě této role má tato osoba zákonem stanovené povinnosti a práva.

Povinnosti zakladatele svěřenského fondu 

Mezi povinnosti zakladatele svěřenského fondu patří následující povinnosti: 

Práva zakladatele svěřenského fondu

Mezi práva zakladatele svěřenského fondu patří: 

Kdy je role zakladatele naplněna? 

Jakmile dojde k notářskému zápisu a vyčlenění majetku do svěřenského fondu, tak po technické stránce je role zakladatele naplněna. Ostatní činnosti zakladatele jsou pouze jeho práva, která může uplatňovat, ale také nemusí. V mnoha případech si ovšem zakladatel udržuje jednu nebo více rolí, které přetrvávají i po založení svěřenského fondu.

Důvodem je skutečnost, že z titulu původního vlastníka majetku nebo zakladatele fondu již nemůže majetek nijak ovládat a ani ovlivňovat jednání správce. Pokud tak chce činit, tak jedinou možností je ponechat si roli spolusprávce nebo dohlížitele, jemuž z role zakladatele přizná určité pravomoci.

Zajímají vás další otázky k roli zakladatele svěřenského fondu? Zamýšlíte svěřenský fond založit a hledáte odbornou pomoc? Kontaktujte nás

 

Zaujal vás článek?

Dejte nám svůj mail a my vám budeme podobné články posílat 1x měsíčně.
Získejte přehled, co se ve světě svěřenských fondů děje:

Tento web je chráněn technologií reCAPTCHA. Ochrana soukromí a smluvní podmínky.

Související články

Volně dostupný

Wealth magazín publikoval autorský článek Pavla Koláře na téma „Dvě tváře svěřenských fondů v ČR. Která je ta pravá?“

Svěřenské fondy za dobu své existence v České republice provází dvě různé tváře, které bychom mohli ve stručnosti charakterizovat svěřenským fondem jako nástrojem (1) „pro nekalé praktiky“ a (2) „podpory prospěchu rodiny, komunity nebo širší veřejnosti“. Která je ta pravá a jak lze skutečnou tvář doložit? Na tyto otázky odpovídá ve svém článku Pavel Kolář, odborník na svěřenské fondy a Private Wealth Advisor & CEO ve společnosti Svěřenská správa s.r.o.

9. 11. 2021
2 min.
Volně dostupný

Kolik stojí založení svěřenského fondu? Tady je orientační výpočet

Je pro vás založení svěřenského fondu lákavé, jen si nedovedete představit, kolik za jeho „ušití na míru“ zaplatíte? Orientačně jsme spočítali, kolik stojí založení svěřenského fondu.

4. 3. 2021
12 min.
Volně dostupný

Spustili jsme eTRUST - první systém na komplexní správu svěřenských fondů v ČR

Bylo hodně řečeno o využití a zakládání svěřenských fondů. Vůbec se ale nemluví o tom nejdůležitějším faktoru. Klíčem k úspěšnému fungování svěřenského fondu je jeho kvalifikovaná správa. To byl stěžejní důvod, proč jsme vyvinuli a spustili eTrust - evidenční, řídící, kontrolní a informační systém pro správu svěřenských fondů.

1. 2. 2021
3 min.
————   House of Trust   ————
Book Cover

100 stran
praktických rad, tipů a našich zkušeností.

Stáhnout Newsletter