Proč využít Obchodní svěřenský fond v podnikání?
Ochrana soukromého majetku
Jestli podnikáte jako OSVČ, za škody a závazky ručíte celým svým majetkem. V případě odpovědnosti a ručení jednatelů, jimž se prokáže porušení péče řádného hospodáře, je situace obdobná. Společníci ručí pouze do výše svých nesplacených vkladů. Ve všech těchto případech může být váš soukromý majetek lehce zranitelný. Svěřenský fond ho dokáže izolovat a ochránit, aby se ho riziko z provozu podnikání netýkalo.
Ochrana firemních aktiv
Obchodní svěřenský fond může být součástí vaší podnikatelské struktury a může vlastnit klíčové firemní aktivum, které je podstatou know-how vaší společnosti. To se v případě úpadku nestává součástí insolvenční podstaty, ale je uchráněno, případně převedeno do vašeho vlastnictví.
Plánované nástupnictví
Podnikatelé se často zabývají chodem společnosti a při běžných starostech zapomínají na to nejdůležitější. Tím je zajištění kontinuity chodu jejich podnikání i v případech krizových okamžiků, jako je selhání nebo úmrtí obchodního partnera, jejich vlastní nemohoucnost nebo úmrtí, jež paralyzuje chod firmy. Vytvoření plánu nástupnictví prostřednictvím obchodního svěřenského fondu může zajistit hladký nástup nové generace do řídících pozic.
Anonymita vlastnictví
Vlivem evropských regulací jsme sice svědky významného posilování ochrany soukromí fyzických osob, ale v oblasti vlastnictví právnických osob jsou trendy zcela opačné. Princip průhlednosti vlastnictví je v oblasti právnických osob nadřazen právu na soukromí. Majetkové poměry jsou takto jednoduše čitelné a stávají se veřejným tématem, které může mít negativní důsledky na soukromý život, bezpečí děti či obchodní vztahy. Obchodní svěřenský fond může vlastnit majetkové podíly firmy, čímž dojde také ke smazání vlastnické stopy, což může rodině zajistit diskrétnost.
Svěřenský fond má i další výhody:
- Umožňuje individuální uspořádání majetkových vztahů už během života zůstavitele.
- Zakladatel si podle vlastní vůle určí, komu připadne jaký majetek.
- Zakladatel může stanovit příjemci majetku podmínky, jež musí splnit, aby měl na majetek nárok.
- Zakladatel může příjemcem ustanovit kohokoliv – fyzickou i právnickou osobu, věc nebo zvíře.
- Zakladatel může u příjemců volit mezi vlastnickým nárokem na majetek nebo pouze nárokem na plody, výnosy nebo užitky plynoucí z majetku, který nadále zůstane ve správě svěřenského fondu.
- Zakladatel může stanovit libovolné datum účinku nároku na majetek, a to už za svého života nebo až po své smrti.