„I když se rozvodovost v České republice dlouhodobě pohybuje kolem 50 %, tak si při vstupu do manželství většina lidí myslí, že zrovna jich se rozvod týkat nebude.“
Láska versus peníze
Největší slabinou ve strategii ochrany majetku je manželství a rozvod – tyto situace totiž patří mezi nejčastější důvodů ztráty majetku. Už staří filozofové věděli, že největší výzvou ve vztazích jsou láska a peníze. Z nich pramení nejvíce problémů.
Pokud před sňatkem zvažujete sjednání jiného než zákonného manželského majetkového režimu (společné jmění manželů), zákon dává na výběr z několika variant – zúžení nebo rozšíření společného jmění manželů, režim oddělených jmění, výhrada vzniku společného jmění manželů.
I přes nesporné výhody některých z uvedených řešení současná soudní praxe ukazuje, že v reálném životě je Smlouva o manželském majetkovém režimu (Předmanželská smlouva) nefunkční.
Slabiny předmanželské smlouvy
Předmanželská smlouva může chránit pouze majetek, který byl získán před uzavřením sňatku. Při uzavření předmanželské smlouvy se tento majetek stává výhradním vlastnictví a při rozvodu se nedělí. Jakýkoli majetek získaný po svatbě (až na výjimky, jako je např. dědictví nebo darování) se dělí a nelze tomu zabránit ani předmanželskou smlouvou.
V určitých případech může soud předmanželskou smlouvu zcela zrušit nebo značně omezit, i když jsou všechny právní náležitosti v pořádku.
Svěřenský fond místo předmanželské smlouvy
Novinkou v oblasti ochrany majetku před selháním partnera v manželství nebo riziky v důsledku rozvodového řízení je svěřenský fond. Ten umožňuje individuální uspořádání majetku v manželství podle vůle jeho zakladatele.